سوال خود را از طریق فرم روبرو با ما در میان بگذارید

سعی ما این است تا در اسرع وقت پاسخ را در همین صفحه قرار بدهیم

اصولا عمر یک روکش چقدر می تواند باشد؟

شاید یک روکش یا بریج (رستوریشن) که جنس آن از یک آلیاژ فلزی و رویه ی آن از جنس چینی می باشد به خودی خود بتواند سال های سال عمر داشته باشد. مهم هم آهنگی و "انطباق" آن با بافت های مجاورش در دهان می باشد. این "انطباق" یعنی "عمر" آن رستوریشن. این "عمر" معمولا بین 10 تا 15 سال متغیر می باشد. بهتراست بعدازاین مدت با نظر دندانپزشک رستوریشن مربوطه تعویض گردد.

مقداری از روکش دندان من شکسته است ولی من نه بودجه و نه وقت تعویض آن را دارم. کاری می شود کرد که در یک جلسه این روکش ترمیم شود؟

بستگی دارد که ناحیه ی شکسته شده چقدر درمعرض ضربه باشد. بعضی از شکستگی های پرسلن (چینی) را میتوان با روش های مناسبی با مواد کامپازیتی برای مدتی ترمیم نمود. ولی طول عمر آن را نمی توان تضمین کرد.

من همیشه از بوی بد دهانم رنج می برم. علت آن چيست ؟

علت دهانی - دندانی
- رکود جریان بزاق در طول زمان خواب
این رکود، تجمع سلولهای اپی تلیال، دبریهای ارگانیک و باکتری ها را باعث می شود
- وجود یک تورّم یا آماس در حداقل قسمتی از مخاط دهان.
- جرم های دندانی، پوسیدگی ها و پرکردگی های نامناسب ناحیه ی طوق دندان
علت گوارشی
- برای تشخیص افتراقی علت گوارشی از علت موضعی :
اگر خوردن یک حبه قند باعث ازبین رفتن بوی بد شود، می توان به این نتیجه رسید که علت بوی مذکور "گوارشی" می باشد. علت گوارشی معمولا صبح ها بروز می کند.

لامینیت چیست؟ آیا من می توانم دندان های جلوی خود را برای فرار از بدرنگی و بدشکلی آن لامینیت کنم؟

لامینیت (Laminate) عبارتست از یک پوسته ی نازکی از جنس چینی (Porcelain) یا مواد ترمیمی همرنگ دندان یا بعبارت دیگر رزین های کامپازیتی (Composite Resins) که فقط برای دندان های قدامی مورد استفاده قرار می گیرد. روش ساخت آن بعداز تصمیم نهائی دندان پزشک برای تهیه ی آن عبارتست از :
1- آماده کردن دندان (تراش یکنواخت سطح بیرونی دندان جهت جایگزینی پوسته ی چینی)
2- قالبگیری از دندان های فک مربوطه و دندان های فک مقابل
3- اجرای مراحل لابراتواری و آماده سازی لامینیت
4- امتحان لامینیت برروی دندان و سپس ثابت کردن آن برروی دندان
چون در ساخت لامینیت، فلز بکار نمیرود، در نتیجه چینی مورد استفاده دارای شفافیت و زیبائی کافی خواهد بود. در لامینیت کردن یک دندان باید به سلامت دندان در سطوحی که خارج از لامینیت قرار می گیرند توجه کافی نمود. به همین جهت دندان پزشک باید تشخیص دهد که دندان شما برای این نوع رستوریشن مناسب است یا خیر.

یکی از دندان های جلوی من 5 سال است که دارای روکش است. مدتی است که رنگ آن را با دندان های مجاورش متفاوت می بینم. چکار میتوانید برای من بکنید؟ آیا با مواد همرنگ دندان می توان رنگ روکش را تغییر داد؟

قبل از هرچیز باید گفت که برای اصلاح رنگ روکش دندان هیچ کمکی از مواد ترمیمی همرنگ دندان (کامپازیت ها) نمی توان گرفت. واما برای این تغییر رنگ دو علت میتوان درنظر گرفت. اگر درحال حاضر رنگ دندان های طبیعی تان تیره تر می باشد(که معمولا اینطور است) ساده ترین کار این است که با یک برساژ خوب رنگدانه های رسوب یافته روی دندان های شما تمیز شده و خودتان هم سعی کنید ازین ببعد در تمیز کردن آنها بیشتر جدی باشید. اما اگر رنگ روکش دندانتان تیره تر شده است، ممکن است لعاب روی روکش (glaze) دچار مشکل شده باشد. که دراین صورت بهترین کار مراجعه به دندانپزشک مربوطه است.

میخواهم دندان هایم را سفید کنم. ولی بعضی از دندان های جلوئی من پرشده و یکی از آن ها روکش دارد. آیا آن ها هم سفید می شوند یانه؟

متاسفانه خیر. رنگ مواد پرکننده و روکش ها فقط درحد پاک شدن زنگ(stain) آنها روشن تر می شود که آنهم با یک برساژ ساده قابل حصول است.